LUTRON


SYSTEM STEROWANIA OŚWIETLENIEM CAŁEGO DOMU HOMEWORKS® INTERACTIVE FIRMY LUTRON REPREZENTUJE

WYJĄTKOWĄ ELASTYCZNOŚĆ I WSZECHSTRONNOŚĆ


System sterowania oświetleniem HomeWorks® Interactive firmy Lutron umożliwia wygodne i niezawodne operowanie oświetleniem oraz elektroniką domową z niewielkich klawiatur umieszczonych w obiekcie. Ulepszone możliwości zaawansowanego systemu sterowania oświetleniem dają niespotykaną elastyczność, moc i wszechstronność sterowania światłem w obiekcie. Dają także możliwość kierowania interaktywnymi połączeniami z innymi systemami elektronicznymi.

Zdecentralizowana inteligencja systemu pozwala także na jednoczesne zdalne, lokalne operowanie ściemniaczami i wyłącznikami w całym obiekcie za pomocą eleganckich klawiatur i przycisków.


Mimo jego większych możliwości system HomeWorks Interactive nie jest skomplikowany ani dla celów projektowania ani instalacji. Modułowe elementy systemu można instalować w mniejszych panelach i rozmieszczać po całym obiekcie obniżając w ten sposób koszt instalacji.

Ponadto proces projektowania jest o wiele prostszy. Przy nowym oprogramowaniu system można zaprojektować i ustawić za pomocą jednego programu działającego w środowisku Windows®. Sprawia to, że integracja sterowania oświetleniem ze sprzętem audiowizualnym, systemami zabezpieczeń, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, zegarami czasowymi, fotokomórkami lub czujnikami obecności jest o wiele łatwiejsza.


System jest idealny do sterowania innymi systemami elektronicznymi, takimi jak system audio obsługujący wiele pomieszczeń za pomocą atrakcyjnych i ergonomicznych klawiatur rozmieszczonych w całym obiekcie.

Eliminuje to przykry widok ściany zapełnionej setkami pokręteł i przycisków, ponieważ system jest zunifikowany poprzez główną tablicę sterującą. Dodatkowe zalety systemu staną się również oczywiste. Czas reakcji systemu na dotknięcie przycisku jest niezawodny, szybki i efektywny.


Procesor HomeWorks Interactive

Potężny procesor HomeWorks Interactive stanowi punkt centralny systemu. Komunikuje się on z klawiaturami, ściemniaczami, wyłącznikami, sterowaniem zaprogramowanych scen, oraz centralnymi modułami ściemniającymi i wyłączającymi, które z kolei sterują światłami, przekaźnikami, silnikami, roletami i innymi zdalnie sterowanymi urządzeniami.

W systemie HomeWorks Interactive można wykorzystać do 16 procesorów. Każdy procesor może kontrolować 256 stref. Łączna zdolność systemu do obsłużenia 4096 stref sprawia, że HomeWorks Interactive może obsługiwać nawet największe obiekty posiadające nawet najbardziej skomplikowane projekty oświetlenia.


Zegar astronomiczny

Procesor HomeWorks Interactive daje możliwość programowania oświetlenia oraz innych systemów dla różnych pór dnia lub wyłączania i włączania oświetlenia po zachodzie lub wschodzie słońca. System można programować według różnych schematów na dni tygodnia, weekend, wakacje lub nieobecność właściciela obiektu. Oczywiście właściciel może "przełamać" każde z automatycznych wydarzeń nie zmieniając samego programu.


Koncepcja Modułowa oraz Możliwości Wstępnego Okablowania

System sterowania oświetleniem jest elastyczny i łatwy do modyfikacji ze względu na jego modułową konstrukcję. Urządzenia sterujące można dodawać lub usuwać nie zmieniając okablowania niskiego napięcia obiektu. Oznacza to, że projektanci systemu mogą wstępnie okablować poszczególne strefy oświetlenia w trakcie budowy nowego obiektu, co pozwoli na późniejszą rozbudowę systemu.

Ponadto różne komponenty systemu - procesor, moduły ściemniania, czy interfejsy - można instalować w kilku mniejszych panelach w różnych łatwo dostępnych miejscach obiektu , zamiast w jednym zawierającym wszystko panelu. Można także wykorzystać kombinację mniejszej 32 calowej tablicy i standardowej tablicy o wysokości 59 cali - w zależności od potrzeb konkretnej instalacji.

Typowy system HomeWorks Interactive może obejmować klawiatury przy drzwiach frontowych, wejściu do garażu i głównej sypialni oraz specjalne ściemniacze w wybranych pomieszczeniach.

Wszystkie te urządzenie połączone są z głównym procesorem.

W przeciwieństwie do innych systemów, zdecentralizowana inteligencja HomeWorks Interactive umożliwia sterowanie oświetleniem w domu nie tylko z klawiatur, ale także poprzez lokalne ściemniacze typu Vareo® firmy Lutron lub programowalne urządzenia GRAFIK Eye® zainstalowane w poszczególnych pomieszczeniach.

Lokalne ściemniacze, które także mogą być podłączone do systemu zapewniają proste i wygodne sterowanie.

Zastosowanie jednostek sterujących GRAFIK Eye pozwala na wykreowanie i zapamiętanie wielu scen świetlnych. Idealnie nadaje się do kin domowych, salonów, pokoi kuchennych itp.

Dodatkowa korzyść ze stosowania lokalnych urządzeń polega na tym, że nawet jeżeli przerwana zostaje praca głównego procesora, indywidualne ściemniacze mogą pracować niezależnie.


Integracja z Systemami Zabezpieczeń

HomeWorks Interactive można podłączyć do systemu zabezpieczeń, tak aby zapalające się światła odstraszały nieproszonych gości. Wybrane światła zapalą się na odpowiedni sygnał lub zaczną mrugać w celu wywołania alarmu. Każda próba wyłączenia tej funkcji zostanie zignorowana do czasu wykasowania systemu zabezpieczeń.


Interfejs telefoniczny

Opcjonalny interfejs telefoniczny pozwala właścicielowi obiektu na dostęp

i kontrolowanie jedenastu różnych funkcji lub zdarzeń w systemie z dowolnego telefonu tonowego. Interfejs prowadzi użytkownika poprzez procedurę za pomocą kontrolowanych informacji słownych i podaje słowne potwierdzenie aktywacji każdej uruchomionej funkcji. Z funkcji tej można korzystać nawet przez telefon domowy, a więc każdy telefon bezprzewodowy stanowi jednocześnie wygodną, przenośną klawiaturę.


Tryb pracy wakacyjnej

System HomeWorks posiada także tryb pracy wakacyjnej, co pozwala na zabezpieczenie obiektu pod nieobecność właściciela. Tryb wakacyjny zapamiętuje i wiernie odtwarza rzeczywisty wzorzec oświetlenia w przypadku nieobecności właściciela. Zamiast dziesiątków tzw. timerów jeden przycisk uruchamia tryb wakacyjny, który sprawia wrażenie, że obiekt jest zamieszkały. Jest to o wiele lepsze od systemu wyłączników czasowych lub losowo dobieranych sekwencji oświetlenia. Dla maksymalnego zabezpieczenia HomeWorks Interactive można zintegrować z systemem zabezpieczeń.


Pamięć na wypadek zaniku napięcia

Wszystkie elementy systemu posiadają pamięć na wypadek zaniku napięcia. Tak więc w przypadku przerwania, a następnie przywrócenia zasilania światła powrócą do uprzednich poziomów pracy - nawet po upływie dziesięciu lat. Oczywiście w większości przypadków dziesięcioletni okres jest aż nadto wystarczający. Jednakże np. domek letniskowy może nie być odwiedzany zbyt często, a światła powrócą do zaprogramowanego układu natychmiast po przywróceniu zasilania. Czasowy brak prądu nie ma także wpływu na główny program systemu.


Integracja z innymi systemami

System HomeWorks integruje się z innymi systemami i urządzeniami za pomocą beznapięciowego interfejsu kontaktowego. Umożliwia on przyjęcie i wysłanie ciągłego lub chwilowego sygnału kontaktowego do innych systemów i urządzeń znajdujących się w danym obiekcie.

Strona producenta:   www.lutron.com